هیچ محصولی یافت نشد.

 دستگاه الواتور چیست؟

 دستگاه الواتور

الواتور مکانیزمی است که برای انتقال عمودی مواد فله قابل حمل مانند دانه یا کود استفاده می شود. الواتور می تواند انواع مختلفی از مواد، از توده های سبک تا سنگین را حمل کند. این دستگاه برای انتقال مواد مختلف مانند مواد پودری و شن و ماسه و حتی مواد سخت تر مانند سنگ خرد شده و گلوله سیمان مناسب است.

با انواع الواتور آشنا شوید:

الواتور تسمه ای
الواتور زنجیری
دستگاه الواتور قابلیت حمل مصالح تا ارتفاع بیش از 50 متر را دارد. علاوه بر این، این الواتور صنعتی توانایی جابجایی حجمی معادل 450 متر مکعب در ساعت را دارد. حساسیت این نوع الواتورهای صنعتی در بارگذاری بیش از حد مجاز می باشد که می تواند نتایج مخربی بر دستگاه داشته باشد. علاوه بر این نکته مهم دیگر در مورد بالابرها این است که این بارگیری باید به صورت یکنواخت انجام شود.

اجزای بالابر

هر دستگاه بالابر صنعتی از قسمت های مختلفی تشکیل شده است. این اجزا عبارتند از:
قسمت باربر که باکت یا کاسه نیز نامیده می شود. این قسمت به صورت ظروف کاسه ای شکل است که موادی که قرار است حمل شوند در آن قرار می گیرند. تسمه کششی که وظیفه آن تامین نیروی محرکه برای انتقال مواد به قسمت باربر است. این کش می تواند به شکل یک تسمه لاستیکی یا زنجیر باشد. تکیه گاه ها و قسمت های میانی در بالابر به صورت قرقره، غلتک و چرخ زنجیر می باشد که برای ایجاد اولین نیروی کششی در قسمت کششی این دستگاه از دستگاه Take Up استفاده می شود. همچنین قسمت دیگر این دستگاه واحد محرک است که برای ایجاد حرکت در قسمت بالابر است. و قسمت پایانی اجزایی که یک بالابر را تشکیل می دهند، قاب یا محفظه سیستم است.

عملکرد بالابرها

روش بارگذاری در این بالابرها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این اهمیت تا حدی است که بالابرها بر اساس این روش بارگیری طبقه بندی می شوند. این اولین نوع بالابر با سرعت بالا و تخلیه گریز از مرکز است. نوع دوم دستگاه هایی با سرعت کم و تخلیه بار توسط نیروی گرانش یعنی با انحراف غلتک بالایی در جهت بالا آمدن است. نوع سوم بالابرهای با سرعت کم است که این بار تخلیه با نیروی جاذبه و تغییر مسیر برگشت انجام می شود.

مدل چهارم بالابر کم سرعت بوده و توسط سطل های ممتد تخلیه می شود. پنجمین و آخرین این دستگاه‌های صنعتی آن‌هایی هستند که سرعت پایین اما دشارژ داخلی دارند. به علاوه بالابرها را می توان بر اساس نوع کاسه یا سطل طبقه بندی کرد. مدل اول مدل DEEP است. مدل دوم کم عمق است، با نام لاتین SHALLOW. آخرین مدل بالابر با توجه به نوع کاسه مدل V شکل است.
بر این اساس مدل عمیق، بیشتر برای بالا بردن مواد خشک با سیالیت خوب استفاده می شود. در این مدل لبه سطل دارای زاویه 65 درجه است. مدل کم عمق این بالابر صنعتی بر خلاف مدل کاسه عمیق بالابر برای مواد مرطوب و مواد با سیالیت کم استفاده می شود. در مدل کم عمق، زاویه لبه کاسه 45 درجه است. این کاسه های کم عمق فقط در بالابرهایی با فاصله بین کاسه ها استفاده می شوند. سطل های V شکل نسبت به دو نوع قبلی کاربرد نسبتاً متفاوتی دارند و فقط برای بالابرهای مداوم استفاده می شوند. بالابرهای پیوسته اغلب برای جابجایی مواد حجیم و بزرگ و همچنین مواد ساینده استفاده می شود.
سطل های بالابر می توانند از فلز یا پلاستیک ساخته شوند. نوع ورق فلزی برای ساخت کاسه فلزی بر اساس شرایط کار و نوع موادی که باید حمل شود انتخاب می شود. در صورتی که شرایط کاری این سطل ها با مواد ساینده در تماس باشد، عموماً از ورق های فولادی غیر ساینده برای اطمینان از طول عمر بیشتر و در عین حال افزایش عمر کاری آنها استفاده می شود.

 عملکرد بالابرها

الواتور Z صنعتی

بالابر سطلی Z شکل برای رسیدگی به انواع مواد فله شکل طراحی شده است. در شرایط خشک، نیمه خشک و مرطوب به راحتی منتقل می شود. این واحد جهت ارسال محصول از یک یا چند منبع تغذیه به چندین طبقه از طریق نقاط و ایستگاه های تخلیه مختلف تنوع بسیار سازگار است.

عملکرد بالابر(الواتور) Z

نحوه کار بالابر Z به این صورت است که پس از انتخاب محل مناسب برای دستگاه، غذای مورد نظر خود را نزدیک مخزن اصلی دستگاه قرار می دهید. بالابرهای Z معمولا دارای یک مخزن اصلی بزرگ هستند که باید مواد غذایی در آن ریخته شود. این دستگاه از یک موتور الکتریکی قدرتمند تغذیه می کند. هنگامی که دستگاه راه اندازی می شود، لرزش به مخزن اصلی اعمال می شود و بنابراین غذا از شیر خروجی به تسمه نقاله حرکت می کند.
روی تسمه نقاله روی Z-lifter یک سری جعبه کوچک یا ظروف کوچک مستطیلی یا مربعی قرار دارد که مواد غذایی در آن ریخته می شود. تمام مواد غذایی خشک یا نسبتا مرطوب را می توان از مخزن اصلی به محفظه های کوچک روی نوار نقاله منتقل کرد. در ادامه فرآیند تسمه نقاله به سمت بالا حرکت کرده و وارد خط بسته بندی می شود.
تنظیم وزن مواد غذایی برای قرار دادن در بسته بندی ها از طریق کنترل پنل در خط تولید و بسته بندی انجام می شود. به عنوان مثال وزن حبوبات 500 گرم، 700 گرم و 1 کیلوگرم است. برای بسته بندی میوه های خشک و چیپس سیب زمینی با بالابر Z، وزن غذا روی 200 گرم یا 500 گرم یا حتی کمتر تنظیم می شود.

سخن پایانی

دستگاه بالابر Z با ابعاد مختلف یکی از دستگاه های مهم در گروه بسته بندی مواد غذایی خشک می باشد. دستگاه های بالابر یا بالابر بخش مهمی از خط تولید یا خط بسته بندی محصولات کوچک و متوسط هستند.
این دستگاه ها برای کارگاه هایی با فضای محدود برای کارشان ایده آل هستند. اگر در زمینه بسته بندی آجیل، بسته بندی خشکبار و یا بسته بندی چیپس فعالیت می کنید، قطعا به یکی از مدل های آویز Z نیاز خواهید داشت.
گروه تاپ ماشین با سالها تجربه در طراحی و ساخت ماشین آلات صنعتی مورد استفاده در کارخانجات مواد غذایی با بهره گیری از مهندسین مجرب و متخصصین در این زمینه توانایی تولید کارآمدترین دستگاه ها را با کیفیت بسیار بالا دارد و سعی در به حداکثر رساندن کیفیت دارد. و کیفیت خدمات را تا حد امکان بهبود بخشیده است.