هیچ محصولی یافت نشد.

 دستگاه بلانچر صنعتی

 دستگاه بلانچر صنعتی

بلانچ کردن، فرآیندی است که محصولات غذایی را برای مدت کوتاهی در معرض آب جوش یا بخار قرار می دهند و سپس به سرعت آنها را خنک می کند تا فرآیند پخت متوقف شود و به عنوان یکی از مهمترین عملیات در فرآوری مواد غذایی محسوب می شود.

این روش معمولا برای حذف قند یا نشاسته از یک محصول یا برای انجام عملیات حرارتی به یک محصول برای تسهیل کار با محصول استفاده می شود. که از دستگاهی به نام بلانچر برای آن استفاده میشود.به طور کلی، بلانچینگ هوای محبوس شده و گازهای متابولیکی را در سلول های گیاهی از بین می برد و آنها را با آب جایگزین می کند.

همچنین برای از بین بردن پوست در فرآوری میوه و سبزیجات استفاده می شود.بلانچ کردن محصول توسط دستگاهی به نام بلانچر انجام می شود. در ادامه این بخش با ما همراه باشید و اطلاعات خوبی در رابطه با مزایای دستگاه بلانچر صنعتی کسب کنید و با بهترین فروشگاه برای خرید بلانچر آشنا شوید.

 دستگاه بلانچر چیست ؟

بلانچ کردن، در واقع تکنیکی است که می‌توان با استفاده از ان سبزیجات و برخی مواد غذایی را با حفظ طعم و رنگ برای مدت طولانی (بیشتر از دو هفته) نگهداری کرد. این کار برای متوقف کردن آنزیم‌ هایی که باعث فساد و از دست رفتن طعم و رنگ سبزیجات و برخی میوه ها حتی در زمان فریز کردن می‌شوند، ضرورت دارد.

بلانچر، محصول را در آب داغ یا بخار غوطه ور می کند و آن را در دمای ثابت نگه می دارد و سپس با خنک کردن محصول، ماندگاری، طعم و بافت محصولات را برای مدت زمان طولانی حفظ خواهد شد. بیشتر بلانچرها از تسمه، درام چرخشی یا فن آوری پیچ استفاده می کنند تا محصول را از طریق دستگاه پردازش، حرکت دهند.گرمایش مورد نیاز برای بلانچر را می توان با آب داغ، بخار یا مایعات دیگر به صورت پیوسته یا دسته ای انجام داد.

مزایا بلانچر صنعتی

مزایا و فواید استفاده از بلانچر می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • طعم و بافت سبزیجات و میوه ها را حفظ می کند
  • سطح رویی محصولات گیاهی را تمیز می کند
  • رنگ محصولات را روشن می کند
  • مانع از کاهش ویتامین های مواد غذایی و سبزیجات می شود
  • سبزیجات را نرم می کند

انواع بلانچر و نحوه  عملکرد آنها

بلانچرها انواع مختلفی دارند و نحوه عملکرد آنها نیز متفاوت است:

به طور کلی، در بلانچرهای بخار، یک محصول توسط یک زنجیر یا نوار نقاله، به محفظه ای که بخار در آن در حدود 100 درجه سانتیگراد جریان دارد، حمل می شود. بلانچ با بخار معمولاً برای محصولات برش خورده و کوچک استفاده می شود و به زمان کمتری نسبت به بلانچ با آب نیاز دارد زیرا ضریب انتقال حرارت بخار متراکم بیشتر از آب گرم است.

این مدل از بلانچرها که عملکرد آنها با بخار است، مواد جامد و مواد مغذی موجود در سبزیات و میوه ها را حفظ می کنند و تمایل دارند محصولی ترد و تازه تر تولید کنند. همچنین آب اضافی کمتری روی محصول باقی می‌گذارند که آن‌ها را برای عملیات انجماد مطلوب می ‌کند.

اما مدل دیگری از بلانچر وجود دارد که بلانچ کردن مواد غذایی و سبزیجات را با آب گرم انجام می دهد. این مدل از بلانچر از یک ظرف بزرگ با انتهای ورودی و خروجی تشکیل شده است. در کف ظرف، تعدادی خروجی وجود دارد که به یک سیستم گردش جریان متصل هستند.

سیستم گردش جریان، آب را از طریق انژکتورها به ظرف برمی گرداند و آب درون ظرف، با تزریق مستقیم بخار یا یک مبدل حرارتی گرم می شود.یک هود، بالای تمام طول ظرف، مجهز به نوار نقاله پارویی وجود دارد. پاروها داخل ظرف پایین می ‌روند و بلانچر را به محفظه‌ های مناسب تقسیم می‌کنند و زمان تنظیم شده بلانچ را برای محصول تضمین می‌کنند.

آب بلانچر معمولاً از 70 درجه سانتیگراد تا 100 درجه سانتیگراد گرم می شود. بلانچر آبی، معمولاً منجر به تصفیه یکنواخت تر می شود و امکان پردازش در دماهای پایین تر را فراهم می کند.دستگاه های بلانچر معمولا برای بلانچ کردن سبزیجاتی مثل لوبیا سبز، هویج، قارچ، سیب زمینی، ذرت، نخود فرنگی، میوه ها و سایر سبزیجات مورد استفاده قرار می گیرد.

مشخصات بلانچر های صنعتی

مشخصات بلانچرها شامل موارد زیر است :

  • ظرفیت (کیلوگرم در ساعت)
  • مصرف بخار (کیلوگرم در ساعت)
  • دمای بلانچینگ (؟)
  • مدت زمان پردازش (دقیقه)

بلانچرها شباهت زیادی به اجاق گاز و پاستوریزه کردن مواد غذایی دارند. تفاوت اساسی بین بلانچر، اجاق گاز یا پاستوریزاسیون، زمان نگهداری و دمای کارکرد است. بلانچرها معمولاً برای مدت کوتاهی و در دماهای بالاتر کار می کنند اما اجاق ‌ها معمولاً با زمان نگهداری طولانی ‌تر و دمای بالاتر کار می ‌کنند و فرایند پاستوریزه کردن در دماهای پایین تر و زمان نگهداری طولانی تری انجام می شود.

خرید دستگاه بلانچر صنعتی

برای خرید بلانچر لازم است به فروشگاه های تخصصی که در زمینه تولید و فروش ماشین آلات صنعتی فعالیت دارند مراجعه کنید تا بتوانید بلانچر مورد نظر خود را با ویژگی هایی که در نظر دارید تهیه کنید.

طراحی ماشین آلات خط فراوری

شرکت های زیادی در زمینه طراحی و تولید ماشین آلات خطوط فراوری فعالیت می کنند که در این میان گروه فنی تاپ ماشین به کمک مهندسان و کارشناسان با تجربه در این زمینه به طراحی و تولید دستگاه های صنعتی مورد نیاز کارخانه ها در خطوط فراوری و بسته بندی می پردازد.

گروه فنی تاپ ماشین، در سال 1390 ابتدا با ارایه خدمات طراحی و مهندسی به شرکت‌ های ماشین سازی تاسیس شد و فعالیت خود را در زمینه طراحی و مهندسی ماشین‌آلات و سازه های کارخانه های تولیدی صنایع غذایی و بهداشتی و دارویی ادامه داده است.

 دستگاه چسب زن درب  کارتن ، دستگاه میز ترافیک گردان  و دستگاه ردیف کن بطری آنسکرامبلر  از تولیدات تاپ ماشین میباشد .این مجموعه با استفاده از تکنولوژی های روز دنیا و مطابق با استاندارد های جهانی دستگاه های پیشرفته و با کیفیت بالایی تولید کرده و به قیمتی بسیار مناسب به مشتریان ارائه می دهد.

با خرید مستقیم ازفروشگاهای این مجموعه می توانید تمامی دستگاه های مورد نیاز خطوط تولید و بسته بندی کارخانه خود را به صورت یکجا و با قیمتی مناسب و سود کمتر و تخفیفات ویژه خریداری کرده و کارخانه خود را مجهز کنید تا بتوانید سرعت تولید و بسته بندی را بالابرده و باعث افزایش بهره وری و سود آوری بیشتر کارخانه خود شوید.