مطالب تخصصی

آشنایی با انواع ماشین آلات خط فرآوری خشکبار

انواع ماشین آلات خط فرآوری خشکبار

 

امروزه به دلیل افزایش جمعیت و نیاز روزافزون به انواع مواد غذایی و آشامیدنی و بهداشتی و غیره اغلب مواد خوراکی در کارخانه ها و توسط ماشین آلات صنعتی تولید و بسته بندی می شوند تا بتوان با سرعت بالایی حجم بیشتری از مواد را تولید و بسته بندی کرده تا پاسخگوی نیاز جمعیت باشند.

علاوه بر این با استفاده از دستگاه های صنعتی مختلف در کارخانه تمامی مراحل تولید و بسته بندی با رعایت اصول بهداشتی انجام شده و نیاز به نیروی انسانی کاهش میابد و می توان در مدت زمان کوتاهی حجم زیادی از محصولات را با استاندارد های بهداشتی تولید کرده و در بسته بندی های مختلف به بازار عرضه کرد.

با  گروه فنی تاپ ماشین همراه باشید تا یا انواع ماشین آلات خط فرآوری خشکبار  آشنا شوید:

خشکبار و آجیل یکی از پر طرفدار ترین خوراکی ها و تنقلات هستند که به صورت کاملا پاک شده و عاری و از هرگونه اضافات و آلودگی ها در کارخانه ها فرآوری می شوند و در نهایت در حجم های مختلفی بسته بندی شده به دست مشتریان می رسند.

 

برای آنکه بتوان خشکبار و اجیل را خشک کرده و تفت داده و یا طعم دار کرد نیاز است که حتما از ماشین آلات صنعتی مناسب این فرآیند ها در کارخانه استفاده کرد تا سرعت تولید و بسته بندی افزایش یافته و محصولاتی با کیفیت و مطابق با استاندارد های بهداشتی تولید کرد.

خط فرآوری خشکبار چیست؟

در کارخانه های تولیدی خشکبار و آجیل برای افزایش کیفیت محصولات باید آنها را فرآوری کرد. به طور کلی به مراحل خشک کردن، تفت دادن، طعم دار کردن، سورتینگ، سورند نمک، بسته بندی و غیره فرآوری خشکبار گفته می شود.

در طی انجام این مراحل خشکبار و آجیل خشک شده و طعم دار می شوند و نمک اضافی آنها گرفته شده و در بسته بندی هایی با حجم های مختلف با بازار عرضه می شوند.

درکارخانه های بزرگ تولیدی به دلیل حجم بالای محصولات از دستگاه های و تجهیزات صنعتی و اتوماتیک برای خط فرآوری خشکبار استفاده می شود تا تمامی محصولات با دقت و بالا و رعایت بهداشت و سرعت بالایی فراوری شده و بسته بندی شوند.

انواع ماشین آلات خط فرآوری خشکبار

همانطور که گفته برای افزایش کیفیت محصولات تولیدی و همچنین افزایش سرعت تولید در کارخانه های تولید خشکبار و آجیل از انواع ماشین آلات صنعتی در خط فرآوری خشکبار  استفاده می شود که این دستگاه ها با دقت بسیار بالا و بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی کار می کنند. در ادامه با چند نمونه از ماشین آلات فراوری خشکبار آشنا میشوید.

دستگاه تفت درخط فرآوری خشکبار 

یکی از مهم ترین دستگاه هایی که در خط فرآوری خشکبار و آجیل کاربرد دارد دستگاه تفت آجیل است. به کمک این دستگاه می توان خشکبار و اجیل را تفت داده رطوبت اضافی انها گرفته شده و برشته کرد. این دستگاه به کمک حرارت غیر مستقیم خشکبار و آجیل را بو داده و تفت میدهد.

انواع اجیل و خشکبار که در بازار به نام بو داده و یا تفت داده شناخته می شوند با همین دستگاه آماده شده اند. در انتها پس از خشک شدن آجیل و خشکبار می توان مقداری نمک نیز برای طعم دار شدن محصولات یه انها اضافه کرد.

بیشتر بدانید :بهترین دستگاه چسب زن کارتن اتوماتیک ایرانی 

دستگاه طعم زن در خط فرآوری خشکبار

 

دستگاه طعم زن

پس از آنکه خشکبار و اجیل تفت داده شدند برای طعم دار کردن آنها می توان از دستگاه طعم پاش یا طعم زن استفاده کرد. در این دستگاه مواد طعم دهنده مانند آب نمک، سرکه، گلپر، آبلیمو، زعفران و غیره به صورت مایع به خشکبار و آجیل و تخمه اضافه شده و با فعالیت دستگاه طعم ها به تمام قسمت های محصولات خورده و طعم دار می شوند.

انواع تخمه، بادام زمینی، آجیل، پسته و غیره به کمک این دستگاه با طعم های مختلفی آماده می شوند.

دستگاه سورتینگ در خط فرآوری خشکبار

 

دستگاه سورتینگ

به کمک دستگاه سورتینگ انواع خشکبار و اجیل از نظر کیفیت، اندازه و شکل جدا سازی می شوند. به کمک این دستگاه در واقع نوعی غربالگری انجام می شود تا محصولات بی کیفیت، آلودگی و اجسام خارجی جدا شده و در نهایت محصولاتی کاملا با کیفیت و مرغوب و بدون هیچگونه آلودگی آماده طعم دار شدن و یا بسته بندی می شوند.

در این دستگاه خشکبار و آجیل بر روی یک نوار نقاله به حرکت در میایند و دستگاه به کمک سنسور های خاص و یا دوربین محصولات را مورد بازبینی قرار می دهد و کوچکترین ذرات خارجی و آلودگی و یا محصولات بی کیفیت شناسایی شده و از خط تولید خارج می شوند.

استفاده از دستگاه سورتینگ در خط فراوری خشکبار باعث افزایش کیفیت محصولات و در پی آن فروش بیشتر و سود اوری بهتر کارخانه می شود.

 

بیشتر بخوانید : آشنایی با انواع دستگاه بسته بندی

دستگاه سرند نمک در خط فرآوری خشکبار

این دستگاه در کنار دستگاه شور کن یا طعم زن درخط فرآوری خشکبار قرار می گیرد. پس انکه محصولات تفت داده شده و طعم دار شدند وارد دستگاه سرند نمک می شوند تا نمک اضافی آنها خارج شوند. در این دستگاه به کمک یک سیستم ویبراتور و لرزش های مداوم باعث جدا شدن نمک اضافی از خشکبار و اجیل می شود.

سپس نمک های اضافی از بخش توری مانند دستگاه خارج شده و جمع اوری می شوند تا مجددا در دستگاه طعم زن مورد استفاده قرار گیرند.

دستگاه بسته بندی توزین دار در خط فرآوری خشکبار

 

دستگاه بسته بندی توزین دار

یکی دیگر از دستگاه های بسیار پر کاربرد در خط فرآوری خشکبار دستگاه بسته بندی توزین دار است. این دستگاه در نمونه های مختلف دو توزین، چهار توزین و تا ده توزین ساخته می شوند که با توجه به حجم محصولات تولید در کارخانه می توان هریک از این نمونه ها را تهیه کرد.

به کمک این دستگاه خشکبار و اجیل های اماده شده با وزن های مشخص درون بسته ها و پوشش های نایلونی مختلف قرار گرفته و بسته بندی می شوند. یکی از مزیت های مهم این دستگاه سیستم کنترل کننده وزن است که باعث می شود تمامی محصولات با وزن های ثابت و مشخصی بسته بندی شوند.

دستگاه بالابر z و نوار نقاله خط فرآوری خشکباردر

دستگاه بالابر z در واقع یک دستگاه کمکی است که برای انتقال خشکبار و آجیل از سایر دستگاه ها به دستگاه بسته بندی توزین دار مورد استفاده قرار می گیرد. شکل این دستگاه به صورت حرف z انگلیسی است و به همین دلیل به نام دستگاه بالابر z شناخته می شود.

از این دستگاه علاوه برخط فرآوری خشکبار و آجیل(Dried fruit processing line) برای انواع محصولات دیگر مانند چای، برنج، شکلات و دیگر مواد خوراکی استفاده می شود.نوار نقاله یکی دیگر از دستگاه هایی است که در خطوط فراوری خشکبار مورد استفاده قرار می گیرد.

این دستگاه ساختار ساده ای دارد که در کنار دستگاه بسته بندی قرار گرفته و محصولات پس از بسته بندی بر روی این نوار نقاله قرار می گیرند و با به حرکت در آمدن نوار نقاله محصولات به بخش های دیگر بسته بندی مانند لیبل زن، تاریخ زن و غیره انتقال داده می شوند. این دستگاه تاثیر زیادی بر افزایش نظم در خطوط فراوری و افزایش سرعت انجام کارها دارد.

طراحی ماشین آلات خط فراوری

امروزه به دلیل افزایش کارخانه های تولید مواد غذایی و خشکبار نیاز به طراحی و تولید ماشین آلات صنعتی مورد استفاده در خطوط فراوری و تولید بیشتر احساس می شود.

شرکت های زیادی در زمینه طراحی و تولید ماشین آلات خطوط فراوری فعالیت می کنند که در این میان گروه فنی تاپ ماشین به کمک مهندسان و کارشناسان با تجربه در این زمینه به طراحی و تولید دستگاه های صنعتی مورد نیاز کارخانه ها در خطوط فراوری و بسته بندی می پردازد.

در ضمن دستگاه چسب زن درب کارتن اتوماتیک ، دستگاه میز ترافیک  گردان و دستگاه ردیف کن بطری آنسکرامبلر از تولیدات تاپ ماشین میباشد .این مجموعه با استفاده از تکنولوژی های روز دنیا و مطابق با استاندارد های جهانی دستگاه های پیشرفته و با کیفیت بالایی تولید کرده و به قیمتی بسیار مناسب به مشتریان ارائه می دهد.

با استفاده از دستگاه های تمام اتوماتیک و پیشرفته در خطوط فراوری کارخانه خود می توانید باعث افزایش کیفیت محصولات تولیدی و بسته بندی انها و در پی آن افزایش فروش و سود اوری بیشتر کارخانه خود شوید.

با خرید مستقیم از فروشگاه این  مجموعه می توانید تمامی دستگاه های مورد نیاز خطوط تولید و بسته بندی کارخانه خود را به صورت یکجا و با قیمتی مناسب و سود کمتر و تخفیفات ویژه خریداری کرده و کارخانه خود را مجهز کنید تا بتوانید سرعت تولید و بسته بندی را بالابرده و باعث افزایش بهره وری و سود آوری بیشتر کارخانه خود شوید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.