مطالب تخصصی

آشنایی با انواع ماشین آلات خط فرآوری چیپس

انواع ماشین آلات خط فرآوری چیپس تاپ ماشین

چیپس یکی از پرطرفدارترین تنقلات در میان تمام گروه های سنی است و با طعم های مختلفی به بازار عرضه می شود. در کارخانه های تولید چیپس و تنقلات باید مراحل مختلفی طی شود تا بتوان یک چیپس خوش طعم و ترد و کاملا بهداشتی را با طعم های مختلف تولید و بسته بندی کرده و به بازار مصرف رساند.

 

اگر می خواهید بدانید که در کارخانه های بزرگ صنعتی چگونه انواع چیپس ها تولید می شوند و با انواع ماشین آلات خط فرآوری چیپس آشنا شوید؟ در ادامه با گروه فنی تاپ ماشین همراه باشید:

 خط فرآوری چیپس سیب زمینی

برای تهیه یکی چیپس سیب زمینی با کیفیت و ترد باید مراحل مختلفی طی شود، از جمله این مراحل می توان به شستشوی سیب زمینی، برش داده، بلانچ، سرخ کردن، طعم دار کردن، بسته بندی و غیره اشاره کرد. در کارخانه های بزرگ به دلیل حجم بالای محصولات تولیدی برای انجام تمامی این مراحل از دستگاه های صنعتی و اتوماتیک استفاده می شود.

به مجموعه دستگاه ها و تجهیزاتی که برای تهیه چیپس سیب زمینی در کارخانه های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند و در نهایت باعث تولید چیپس های طعم دار شده از سیب زمینی خام می شود خط تولید چیپس سیب زمینی می گویند.

دستگاه های  خط فرآوری چیپس و بسته بندی 

همانطور که گفته شد در کارخانه های بزرگ تولیدی برای تهیه یک چیپس سیب زمینی با کیفیت باید از یک سری تجهیزات و دستگاه های صنعتی استفاده کرد تا بتوان در مدت زمان کوتاهی حجم زیادی از چیپس را با کیفیت بالا تولید و بسته بندی کرد. در ادامه با انواع دستگاه ها و تجهیزات خط فرآوری چیپس آشنا میشویم.

دستگاه شستشو و پوست کن سیب زمینی درخط فرآوری چیپس 

پس از انتقال سیب زمنی های تازه از مزارع به کارخانه ابتدا باید سیب زمینی ها شسته شده تا گل و لای و آلودگی ها از سطح آنها پاک شوند. برای این کار از دستگاه شستشوی سیب زمینی استفاده می شود. این دستگاه شامل یک مخزن بزرگ و سیستم آبپاش و تخلیه آب است که با فشار آب سیب زمینی ها شسته شده و گل و لای انها خارج می شود.

از دستگاه شستشو می توان برای شستشوی انواع سبزیجات و دیگر محصولات ریشه ای مانند هویج استفاده کرد.پس از شستوی سیب زمینی ها و خارج شدن آب اضافی آنها، سیب زمینی ها وارد دستگاه پوست کن می شوند. این دستگاه به صورت یک درام است که سطح درونی آن دارای سمباده های ریز جهت پوست گیری هستند.

با وارد شدن سیب زمین ها به دستگاه پوست کن در خط فرآوری چیپس و به چرخش درآمدن دستگاه، سیب زمینی ها نیز به حرکت در امده و با برخورد انها به دیواره دستگاه پوست کن، پوست سیب زمینی ها به روش سایش و به صورت یک لایه نازک گرفته می شود.

 

بیشتر بدانید : بهترین دستگاه چسب زن کارتن اتوماتیک ایرانی

 

دستگاه اسلایسر سیب زمینی درخط فرآوری چیپس 

 

دستگاه اسلایسر سیب زمینی

 

پس از گرفتن پوست سیب زمینی ها و شستشوی مجدد انها، سیب زمینی ها وارد دستگاه اسلایسر می شوند. این دستگاه با به چرخش در آمدن و به کمک نیروی گریز از مرکز سیب زمین ها را به سمت تیغه های برش هدایت می کند که باعث اسلایس شدن و برش خوردن سیب زمین ها به شکل دلخواه می شود.

 

تیغه های این دستگاه قابلیت تعویض داشته و می توان برای خلالی و یا ورقه ای کردن از آن استفاده کرد، همچنین میزان ضخامت تیغه ها نیز قابل تنظیم است. از این دستگاه برای برش دادن دیگر محصولات مانند انواع میوه، هویج، پیاز و سبزیجات نیز می توان استفاده کرد.

 

  جهت استعلام قیمت خرید چسب زن کارتن، اتوماتیک، نیمه اتومات، صنعتی، برقی، سفارش، دریافت مشخصات فنی و کاتالوگ با واحد مشاوره فنی تماس بگیرید.

09355660815

بلانچینگ سیب زمینی درخط فرآوری چیپس 

در کارخانه های تولید چیپس و تنقلات برای افزایش کیفیت و طعم و رنگ چیس ها، سیب زمین های اسلایس شده را ابتدا بلانچ می کنند. بلانچ کردن شامل دو مرحله سرد و گرم است. در مرحله اول سیب زمینی های اسلایس شده وارد یک دستگاه درام پر از آب سرد می شوند و سپس در مرحله دوم سیب زمینی ها وارد یک درام با آب گرم می شوند.

در این مرحله با به چرخش درامدن درام نشاسته اضافی سیب زمین ها خارج می شود، سپس سیب زمینی ها به درون سبد های مخصوص ریخته می شوند تا آب اضافی آنها گرفته شود. با انجام این مراحل از تغییر زنگ چیپس سیب زمین جلوگیری شده و سیب زمین ها بعد از سرخ شدن  درخط فرآوری چیپس کاملا ترد بوده و طعم بهتری دارند.

میزان دمای آب و مدت زمان قرار گرفتن سیب زمینی درون آب قابل کنترل بوده و با توجه به ضخامت ورقه های سیب زمینی تنظیم می شوند.

دستگاه سرخکن سیب زمینی درخط فرآوری چیپس 

 

دستگاه سرخکن سیب زمینی

 

در این مرحله ورقه های سیب رمینی وارد مخزن دستگاه سرخ کن شده و با درجه حرارت مناسب سرخ می شوند و رطوبت انها گرفته شده و کاملا سبک می شوند. در این مرحله سیب زمین های سرخ شده از بخش انتهایی دستگاه خارج شده و بر روی یک نوار نقاله توری به حرکت در میایند تا روغن اضافی آنها گرفته شود.

دستگاه سرخکن  خط فرآوری چیپس  (Chips processing line fryer )دارای فیلتر روغن است که دائما روغن را تصفیه کرده و سیب زمین های سوخته را از ان خارج می کند تا در طول سرخ کردن سیب زمینی ها از روغن سالم و بدون هیچگونه مواد اضافی استفاده شود. بخار حاصل از سرخ شدن سیب زمین ها نیز توسط سیستم مکش هوای تعبیه شده بر روی دستگاه خارج می شود.

طعم دار کردن چیپس ها در خط فرآوری چیپس 

پس انکه ورقه های سیب زمینی کاملا سرخ شده و روغن اضافی آنها گرفته شد برای طعم دار کردن آنها از دستگاه طعم پاش استفاده می شود. در این دستگاه طعم های مختلف مانند سرکه، آبلیمو، فلفل، نمک و غیره به صورت پودر و یا مایع به چیپس ها اضافه شده و با چرخش مخزن دستگاه، چیپس ها طعم دار می شوند.

بازرسی و سرمایش درخط فرآوری چیپس 

در مرحله بعدی چیپس های طعم دار شده بر روی یک نوار نقاله به حرکت در میایند و چیپس های سوخته، بی کیفیت و تیره از آنها جدا شده و در عین حال دمای آنها نیز کاهش یافته و سرد شده تا برای بسته بندی اماده شوند.

دستگاه بسته بندی در خط فرآوری چیپس 

برای بسته بندی چیپس ها از دستگاه بسته بندی توزین دار استفاده می شود. این دستگاه دارای تنظیمات مخصوصی است که توانایی بسته بندی حجم مشخصی از چیپس ها درون کیسه های نایلونی را دارد. اندازه کیسه ها متفاوت بوده و جنس آن از گلاسه، فویل آلومینیوم، پلاستیک و غیره است.

پس انکه چیپس ها درون پوشش های نایلونی مخصص بسته بندی شدند بر روی یک نوار نقاله به صورت منظم به حرکت در می آیند و برای چیده شدن درون کارتن های بزرگ تر آماده شده و سپس به بازار مصرف می رسند.

بیشتر بخوانید : آشنایی با انواع دستگاه بسته بندی

مزایای استفاده از ماشین الات صنعتی در خط فرآوری چیپس

همانطور که می دانید در کارخانه های بزرگ تولید انواع تنقلات و چیپس روزانه حجم زیادی از این محصولات تولید می شوند. برای افزایش سرعت تولید در کارخانه ها و همچنین افزایش نظم و جلوگیری از ایجاد ترافیک در بخش های مختلف تولید و بسته بندی باید از یک سری تجهیزات و دستگاه های صنعتی و با سرعت عمل بالا استفاده کرد.

به کمک ماشین الات صنعتی نام برده شده می توان در مدت زمان کوتاهی حجم زیادی از محصولات مانند چیپس سیب زمینی را فراوری و تولید کرد. بنابراین استفاده از ماشین الات صنعتی در خطوط فراوری چیپس بسیار ضروری و مهم بوده و باعث افزایش سرعت تولید، افزایش کیفیت محصولات و در پی آن فروش بیشتر و سوداوری کارخانه می شود.

طراحی ماشین آلات خط فراوری

امروزه به دلیل افزایش کارخانه های تولید مواد غذایی و خشکبار نیاز به طراحی و تولید ماشین آلات صنعتی مورد استفاده در خطوط فراوری و تولید بیشتر احساس می شود.

شرکت های زیادی در زمینه طراحی و تولید ماشین آلات خطوط فراوری فعالیت می کنند که در این میان گروه فنی تاپ ماشین به کمک مهندسان و کارشناسان با تجربه در این زمینه به طراحی و تولید دستگاه های صنعتی مورد نیاز کارخانه ها در خطوط فراوری و بسته بندی می پردازد.

در ضمن دستگاه چسب زن کارتن اتوماتیک ، دستگاه میز ترافیک و دستگاه ردیف کن بطری آنسکرامبلر از تولیدات تاپ ماشین میباشد .این مجموعه با استفاده از تکنولوژی های روز دنیا و مطابق با استاندارد های جهانی دستگاه های پیشرفته و با کیفیت بالایی تولید کرده و به قیمتی بسیار مناسب به مشتریان ارائه می دهد.

با استفاده از دستگاه های تمام اتوماتیک و پیشرفته در خطوط فراوری کارخانه خود می توانید باعث افزایش کیفیت محصولات تولیدی و بسته بندی انها و در پی آن افزایش فروش و سود اوری بیشتر کارخانه خود شوید.

با خرید مستقیم از فروشگاه این  مجموعه می توانید تمامی دستگاه های مورد نیاز خطوط تولید و بسته بندی کارخانه خود را به صورت یکجا و با قیمتی مناسب و سود کمتر و تخفیفات ویژه خریداری کرده و کارخانه خود را مجهز کنید تا بتوانید سرعت تولید و بسته بندی را بالابرده و باعث افزایش بهره وری و سود آوری بیشتر کارخانه خود شوید.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.