مطالب تخصصی

دستگاه بالابر و بسته بندی محصولات چیست؟

امروزه از دستگاه ها و ماشین آلات مختلفی برای بسته بندی مواد غذایی استفاده می شود تا با رعایت نکات بهداشتی محصولات مختلف را در بسته بندی های شیک و استاندارد قرار دهیم. یکی از این ماشین آلات تولیدی که برای بسته بندی انواع مواد غذایی طراحی و تولید شده است.

دستگاه های بالابر به صورت پله ای، تسمه ای، Z و کاسه ای هستند که هر کدام از این دستگاه ها ظاهر متفاوتی دارند و عملکرد یکسانی دارند. زیرا هر یک از وسایل ذکر شده برای امر مهمی یعنی بسته بندی مواد غذایی استفاده می شود. بنابراین با این دستگاه ها و عملکرد آنها بیشتر آشنا می شویم.

دستگاه بالابر چیست؟

دستگاه بالابر یکی از دستگاه های بسته بندی با انواع مختلف می باشد. بالابرهای Z، کاسه ای، پله ای و تسمه ای از انواع مختلف بالابر هستند. دلیل نامگذاری بالابر Z به این شکل این است که ظاهر آنها شبیه حرف Z انگلیسی است. از این نوع دستگاه می توان برای حبوبات، خشکبار و … استفاده کرد.

برای بسته بندی محصولات غذایی مختلف از جمله با وجود اینکه از بالابر Z برای انتقال حبوبات و میوه های خشک و همچنین سایر مواد دانه ای مانند چای، شیرینی، سبزیجات خشک، چیپس، آب نبات، آب نبات، ماکارونی، مواد دارویی، مواد شیمیایی و … به دستگاه های بسته بندی استفاده می شود، اما توجهات را به خود جلب کرد. به همین دلیل می توان از قابلیت کار هماهنگ با دستگاه ها و ماشین آلات دیگر از دیگر کاربردهای دستگاه بالابر به طور کلی صحبت کرد.

با دستگاه بالابر کاسه ای آشنا شوید:

 

با بالابر کاسه ای

بالابر کاسه ای یکی از انواع ماشین آلات صنعتی است که برای بسته بندی محصولات و مواد غذایی مختلف استفاده می شود. به این وسایل بالابر، دستگاه های بالابر کاسه ای می گویند.

زیرا فرآیند استفاده از این دستگاه ها، حبوبات، خشکبار و … آنها هر یک از محصولات مختلف را برای حمل و نقل و بسته بندی و با استفاده از ویبره و حالت لرزش کاملاً یک دست در قلب خود ذخیره می کنند.

آن را از داخل کاسه ها می ریزد و بدون آسیب به مخزن دستگاه بسته بندی منتقل می کند. به منظور استفاده از کاسه در این دستگاه به آنها دستگاه بالابر کاسه می گویند.

بالابر کاسه ای دارای کاربردها و کارکردهای فراوانی است، یکی از دستگاه ها و ماشین آلات صنعتی حمل و نقل و بسته بندی محصولات غذایی می باشد که در ادامه به موارد استفاده آن می پردازیم.

بیشتر بخوانید : دستگاه بالا بر ماردونی چیست؟

موارد استفاده از بالابر کاسه ای:

موارد استفاده از بالابر کاسه ای خاص و متنوع است. به این ترتیب می توان حبوبات و انواع مغزها و سایر محصولات و سایر مواد غذایی را به کمک این دستگاه به دستگاه های دیگر منتقل یا بسته بندی کرد.

این محصولات و مواد غذایی عبارتند از: چای، سبزیجات کم آب، چیپس، مواد دارویی و شیمیایی و …. یک نکته جالب در مورد ظروف بالابر لازم به ذکر است از این دستگاه می توان در ساعت 700 کیلوگرم مواد را جابجا و جابجا کرد که خود مورد جالبی است.

بنابراین استفاده از دستگاه بالابر کاسه ای بسیار بالا و قابل توجه بوده و از وجود آن با هماهنگی سایر دستگاه ها برای بسته بندی محصولات غذایی استفاده می شود.

از نظر کاربرد و استفاده بیشتر از این دستگاه، طراحی و تولید دستگاه مورد نظر با در نظر گرفتن اصول بهداشتی، جنس کاسه ها به گونه ای است که می توان از آن برای بسته بندی محصولات و مواد غذایی مختلف استفاده کرد.

با این توضیح که جنس بالابر کاسه ای ورق گالوانیزه و کاسه آن از فولاد یا پلی اتیلن می باشد و از نظر بهداشتی نیز در استفاده از آن مورد توجه قرار می گیرد.

بررسی عملکرد بالابر کاسه ای:

در مورد عملکرد بالابر کاسه ای نیز باید به این نکته توجه داشت که عملکرد دستگاه کاملاً الکترومکانیکی بوده و ارتفاع هدایت محصولات غذایی به سفارش مشتری می باشد. این دستگاه در ظرفیت های مختلف برای استفاده افراد و اقشار مختلف طراحی و تولید شده است.

بالابر کاسه ای محصولات و مواد غذایی مختلف را به طور کامل به صورت خودکار گرفته و در محلی که ماشین لباسشویی قرار دارد قرار می دهد. دستگاه مذکور علاوه بر داشتن سبدها یا کاسه های فولادی بادوام مجهز به مخزن ویبره فولادی تغذیه کننده آن و همچنین دارای سنسوری است که میزان پر شدن و تخلیه را نشان می دهد.

بنابراین به طور کلی وظیفه انتقال و حمل محصولات و مواد غذایی دستگاه به صورت مکانیزه و اتوماتیک می باشد به این صورت که مواد مختلفی در مخزن ورودی بالابر مورد نظر ریخته شده و سپس در حالت ویبره یا ویبره بر روی پله ها ریخته می شود. ماشین ها حرکت می کنند و به همین ترتیب در مسیر خود به انتهای بالابر منتقل می شوند.

بیتشر بدانید: آشنایی با انواع دستگاه بسته بندی در صنایع غذایی و بهداشتی

با دستگاه بالابر Z آشنا شوید:

 

با دستگاه بالابر Z آشنا شوید

 

دستگاه بالابر Z با ابعاد مختلف یکی از دستگاه های مهم در گروه بسته بندی مواد غذایی خشک می باشد. دستگاه های بالابر یا بالابرها بخش مهمی از خط تولید یا خط بسته بندی محصولات کوچک و متوسط هستند.

این دستگاه ها برای کارگاه هایی با فضای محدود برای کارشان ایده آل هستند. اگر در زمینه بسته بندی میوه خشک، بسته بندی میوه خشک و یا بسته بندی چیپس فعالیت می کنید، قطعا به یکی از مدل های بالابر Z نیاز خواهید داشت.

انواع دستگاه های بالابر Z با کیفیت بالا و مطابق با آخرین تکنولوژی های روز دنیا طراحی و تولید می شوند. بهترین سیستم بسته بندی میوه های خشک و سایر غذاهای خشک را می توان از طریق این دستگاه های بالابر اعمال کرد.

Z-lifters را می توان به عنوان ماشین های حمل و نقل صنعتی در نظر گرفت که مواد غذایی را به روشی ثابت از یک مکان به مکان دیگر منتقل می کند. اساس کار دستگاه Z-lifting بر اساس حرکت تسمه نقاله در دو جهت افقی و عمودی است.

برای طراحی Z-lifter و استفاده از آن در خط تولید و بسته بندی مواد غذایی و خشکبار، رعایت یکسری استانداردها ضروری است. در قسمت های بعدی در مورد ویژگی ها و ویژگی های فنی این ماشین آلات صنعتی بیشتر صحبت خواهیم کرد.

دستگاه بالابر Z سیستمی است که انتقال مواد غذایی خشک و میوه های خشک را کنترل می کند تا مواد غذایی در اسرع وقت به محل بسته بندی منتقل شوند. دستگاه های بالابر Z به دلیل شباهت ظاهری به حرف Z انگلیسی به این نام خوانده می شوند.

استفاده از بالابر Z بسیار آسان است و نیازی به دانش تخصصی ندارد. اپراتورهای فعال در خط تولید و بسته بندی مواد غذایی می توانند با یک دوره آموزشی کوتاه کار با این دستگاه کاربردی را به طور کامل یاد بگیرند.

اگر به مدل ها و طرح های مختلف دستگاه بالابر Z نگاهی بیندازید متوجه حوزه های کاربری متفاوت این دستگاه خواهید شد. دستگاه در کارگاه قرار می گیرد و می تواند در اسرع وقت مواد غذایی مورد نظر را به خط بسته بندی هدایت کند.

بیشتربخوانید: دستگاه چسب زن کارتن اتوماتیک مدل Tpsd01 چیست ؟

عملکرد بالابر Z

نحوه کار بالابر Z به این صورت است که پس از انتخاب محل مناسب برای دستگاه، غذای مورد نظر خود را نزدیک مخزن اصلی دستگاه قرار می دهید. بالابرهای Z معمولا دارای یک مخزن اصلی بزرگ هستند که غذا باید در آن ریخته شود.

این دستگاه از یک موتور الکتریکی قدرتمند تغذیه می کند. هنگامی که دستگاه روشن می شود، لرزش به مخزن اصلی اعمال می شود و بنابراین غذا از شیر خروجی به تسمه نقاله حرکت می کند.

روی تسمه نقاله در Z-lifter یک سری جعبه های کوچک یا ظروف کوچک مستطیلی یا مربعی وجود دارد که مواد غذایی در آن ریخته می شود. تمام مواد غذایی خشک یا نسبتا مرطوب را می توان از مخزن اصلی به محفظه های کوچک روی نوار نقاله منتقل کرد. در ادامه فرآیند تسمه نقاله به سمت بالا حرکت کرده و وارد خط بسته بندی می شود.

تنظیم وزن مواد غذایی که قرار است در بسته بندی ها قرار داده شوند بر روی صفحه کنترل در خط تولید و بسته بندی انجام می شود. به عنوان مثال برای حبوبات وزن 500 گرم، 700 گرم و یک کیلوگرم تعیین شده است. برای بسته بندی میوه خشک و چیپس سیب زمینی با بالابر Z، وزن مواد غذایی به 200 گرم یا 500 گرم یا حتی کمتر تنظیم می شود.

گروه فنی تاپ ماشین

مجموعه تاپ ماشین با سالها تجربه در زمینه طراحی و تولید ماشین آلات صنعتی مورد استفاده در کارخانه های مواد غذایی به کمک مهندسان و کارشناسان با تجربه در این زمینه توانایی تولید کارآمد ترین دستگاه ها را با کیفیت بسیار بالا داشته و سعی بر هرچه بهتر کردن خدمات خود دارد.

در این مجموعه انواع دستگاه های قالب زن فلافل، دستگاه چسب زن کارتن ، سرخکن صنعتی، ردیف کن بطری ، میکسر و چرخ گوشت صنعتی، نوار نقاله و میز ترافیک گردان با ظرفیت های مختلف تولید می شود که پاسخگوی هرگونه نیاز کارخانه ها هستند.

تمامی دستگاه های تولید شده در این مجموعه و قطعات مورد استفاده در انها در بالاترین کیفیت ممکن ساخته شده اند و دارای دفترچه راهنمای نصب و راه اندازی و سرویس های دوره ای و همچنین خدمات پس از فروش و گارانتی معتبر می باشند.

علاوه بر این می توانید به کمک مشاوره های رایگان پیش از خرید در این مجموعه دستگاه هایی مناسب با ظرفیت تولید کارخانه خود خریداری کرده و باعث افزایش سرعت تولید و کیفیت محصولات تولیدی شده و در پی آن سود اوری و بهره وری بیشتری برای کارخانه داشته باشید.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.